I Ogólnopolska Konferencja Psychiatrii Środowiskowej Dzieci i Młodzieży

30.11. – 1.12. 2024 r.

Do wydarzenia pozostało

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

O nas

O konferencji

Serdecznie zapraszamy na I Ogólnopolską Konferencję Psychiatrii Środowiskowej Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się w dniach 30.11–1.12 2024 roku w Warszawie, w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. To wyjątkowe wydarzenie zgromadzi czołowych specjalistów, praktyków i badaczy z całego kraju, którzy wspólnie omówią najnowsze osiągnięcia, wyzwania i przyszłość psychiatrii dzieci i młodzieży w Polsce. Konferencja jest pierwszym w naszym kraju wydarzeniem naukowym związanym z realizacją reformy systemu psychiatrii, dotyczącej deinstytucjonalizacji opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Oznacza to przeniesienie ciężaru opieki z leczenia szpitalnego (głównie porady lekarskie) na ambulatoryjne i środowiskowe (głównie porady psychologiczne i terapeutyczne) oraz wdrożenie modelu środowiskowej opieki psychiatrycznej.

glowy
glowy

"Jesteśmy Razem"


Hasło przewodnie konferencji to „Jesteśmy razem”. Słowa te oddają istotę i misję psychiatrii środowiskowej, która polega na budowaniu sieci wsparcia dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi. Współpraca między lekarzami, psychologami, terapeutami, rodzinami i społecznością lokalną jest kluczowa dla skutecznego leczenia i rehabilitacji młodych pacjentów.

Cele Konferencji

Konferencja ma na celu:

Tematyka

Najważniejszym celem wprowadzenia terapii środowiskowej w Polsce jest zwiększenie dostępności do fachowej pomocy dzięki jej kompleksowości oraz ukierunkowaniu nie tylko na dziecko lub nastolatka, ale także na otoczenie, w którym funkcjonuje młody człowiek. W modelu środowiskowej opieki psychiatrycznej bardzo ważną rolę odgrywa wzmocnienie zasobów środowiskowych dziecka oraz jego oparcia społecznego. Rozwiązania powinny być tworzone w odniesieniu do trudności dotyczących obszaru osobistego, a także tych, które są widoczne w środowisku rodzinnym, grupie rówieśniczej, czy w placówce edukacyjnej – takiej jak przedszkole lub szkoła. Pomoc powinna być świadczona jak najbliżej miejsca zamieszkania oraz być dostępna również wobec problemów, które nie spełniają kryteriów diagnozy psychiatrycznej, lecz są niepokojące dla młodej osoby lub jej otoczenia. W pierwszej kolejności pomoc powinna być udzielana przez psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych dzieci i młodzieży, a przez lekarzy psychiatrów – tym młodym ludziom, którzy rzeczywiście wymagają diagnozy lekarskiej lub farmakoterapii.

Podczas konferencji poruszymy m.in. następujące zagadnienia:

Prelegenci

Wśród prelegentów znajdą się wybitni specjaliści z dziedziny psychiatrii, psychologii, pedagogiki oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Pełna lista prelegentów zostanie opublikowana wkrótce na naszej stronie internetowej.

Program

Konferencja obejmuje:

Spotkajmy się na konferencji

Rejestracja

Rejestracja na konferencję jest już otwarta. Zachęcamy do wcześniejszego zgłoszenia udziału, by zapewnić sobie miejsce.

Ochrona dobra małoletnich

Ochrona dobra małoletnich

Poszanowanie wolności, godności i niezależności stanowi niezbywalny fundament relacji międzyludzkich,…

Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży

Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży

Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży zajmuje się opisywaniem i wyjaśnianiem…

Zaburzenia psychiczne wśród dzieci i młodzieży

Zaburzenia psychiczne wśród dzieci i młodzieży

Zaburzenia psychiczne wśród dzieci i młodzieży stanowią coraz istotniejszy problem…

Aktualności

Organizatorzy

Klinika Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Patronaty

Patronat honorowy Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej

Patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka Moniki Hornej-Cieślak

Patronat medialny

Polskie Radio RDC